Το ξέσπασμα που χρειαζόταν στην πρώτη του Δέλλα

ΟΦΗ Πανσερραϊκός

n

Μετά από 4 χρόνια ο ΟΦΗ πετυχαίνει τρία γκολ στο ημίχρονο, σε τρίποντο που δίνει μεγάλο ψυχολογικό boost στους παίκτες.

n

n

Στην 23η αγωνιστική της Stoiximan Super League, ο ΟΦΗ πετυχαίνει για πρώτη φορά τέσσερα γκολ σε ένα παιχνίδι, στο οποίο έπαιξε τεράστιο ρόλο και η επιστροφή του κόσμου στο «Γεντί Κουλέ», αλλά και η δουλειά του Τραϊανού Δέλλα την προηγούμενη βδομάδα.

n

n

Οι παίκτες φάνηκαν πολύ ορεξάτοι, με τους Ισέκα, Μπάκου και Τοράλ να συνεργάζονται καταπληκτικά σε αρκετές φάσεις του Ομίλου. Άλλωστε, στα τρία από τα τέσσερα γκολ εμπλεκόταν τουλάχιστον ένας από τους τρεις, αφού το πρώτο και το τρίτο γκολ μπήκε από συνεργασία των τριών με σκόρερ τον Βέλγο, ενώ το τέταρτο ήταν γκολ του Γερμανού.

n

n

Για την ιστορία, την τελευταία φορά που ο ΟΦΗ σκόραρε τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο ήταν την 1η Μαρτίου του 2020, όταν ο ΟΦΗ αντιμετώπιζε την Λαμία εντός έδρας με προπονητή τον Γιώργο Σίμο, στο ματς που ο Όμιλος επέστρεψε στην Ευρώπη, λόγω και του μπαν που είχε ο Παναθηναϊκός.

n

n

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με όρεξη να δημιουργήσει ευκαιρίες, κάτι που είχαμε δει και στη ρεβάνς με τον Παναιτωλικό με προπονητή τον Πέπε Μελ, με τους παίκτες να χάνουν την κατοχή μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

n

n

Στο 23' οι Μπάκου και Τοράλ έκλεισαν αμυντικό του Πανσερραϊκού στο κέντρο της περιοχής, από τον οποία κατάφεραν να κλέψουν την μπάλα, με τον Ισέκα να κατεβάζει μέχρι την περιοχή των γηπεδούχων, πλάσαρε στον Μπάκου, κι ο Γερμανός με μία επαφή επέστρεψε στον Βέλγο που είχε μπει στην περιοχή και με πανέμορφο τελείωμα έκανε το 1-0.

n

n

Έξι λεπτά αργότερα, ο ΟΦΗ κέρδισε κόρνερ, με τον Ριέρα να το εκτελεί και ο Λαμπρόπουλος να βρίσκεται ελεύθερος. Σίγουρα μία φάση που είχε δουλευτεί αρκετά στην προπόνηση από τον Δέλλα, αφού, σύμφωνα με τα δελτία τύπου της εβδομάδας, ήταν στο πρόγραμμα σχεδόν κάθε μέρα.

n

n

Το τρίτο γκολ πέτυχε ο ΟΦΗ με μία καταπληκτική συνεργασία μεταξύ τριών επιθετικών του Ομίλου, με τον Τοράλ να ανοίγει στον Μπάκου και τον τελευταίο να βρίσκει τον εντελώς ελεύθερο Ισέκα στην μικρή περιοχή του Πανσερραϊκού πετύχει το τρίτο του γκολ σε τέσσερις συμμετοχές με τον ΟΦΗ.

n

n

Αμέσως μετά την σέντρα, ο Όμιλος πίεσε και για τέταρτο γκολ, με τον Μπάκου να μπαίνει εκ νέου στην περιοχή, αλλά αυτή τη φορά βρισκόταν αμυντικός μπροστά από τον Βέλγο.

n

n

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ αν και είχε την κατοχή, τις ευκαιρίες είχε ο Πανσερραϊκός, όμως στο 79' ο Γκαγιέγκος κέρδισε την μπάλα και έβγαλε στο επιθετικό τρίτο του Ομίλου τον Μπάκου, που ήταν μόνος του, και νίκησε στο τετ-α-τετ του Χοβάν για να κάνει το 4-0.

Κατηγορία : Ανδρική Ομάδα