Γλύτωσε τον ΟΦΗ ο εξαιρετικός Μπάκιτς

Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος στους Ζωσιμάδες (2-2) απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ένας ΟΦΗ που βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο απέδρασε με τον βαθμό της ισοπαλίας χάρις στον εξαιρετικό Μάρκο Μπάκιτς, ο οποίος πήρε την ομάδα από το χέρι, πετυχαίνοντας και τα δυο γκολ του Ομίλου.

Ο Τραϊανός Δέλλας παράταξε τον ΟΦΗ με συνταγή Πανσερραϊκού, με την μόνη αλλαγή να είναι ο Μαρινάκης στην θέση του Λάρσον. Συγκεκριμένα, ο Μπάουμαν ήταν κάτω από τα δοκάρια, Τοράρινσον, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Μαρινάκης αποτελούσαν την αμυντική τετράδα, Γαγιέγος, Μπάκιτς το δίδυμο στο κέντρο με τον Τοράλ σε ρόλο επιτελικού μέσου και τους Ριέρα, Ισέκα, Μπάκου την επιθετική τριπλέτα.

Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε δυναμικά ο ΟΦΗ, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία με τον Μπάκου στο 7ο λεπτό, όταν ο Τοράλ με μια καταπληκτική παράλληλη μπαλιά τον έβγαλε σε τετ α τετ και εκείνος έστειλε την μπάλα άουτ. Από εκεί και πέρα ο διακόπτης έσβησε για τον ΟΦΗ, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού.

Στο 9ο λεπτό ο Ριένστρα έκανε το γύρισμα, από τα αριστερά, βρίσκοντας τον Ροσέρο και εκείνος έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπάουμαν έκανε εκπληκτική επέμβαση στο σουτ του Τούτου, παραχωρώντας το κόρνερ. Στο 20ο λεπτό ο Κόντε διαμόρφωσε το 2-0 για τον ΠΑΣ, όταν έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος, μετά από σέντρα του Ροσέρο στην πλάτη της άμυνας.

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να βρει αντίδραση στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, επιχειρώντας με βαθιές μπαλιές να απειλήσει την εστία του Σούλη. Ο ΠΑΣ ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι με πίεση ψηλά, χαλώντας τις όποιες προσπάθειες ανάπτυξης του ΟΦΗ από τον άξονα.

Στην επανάληψη ο Όμιλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κλείνοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στην περιοχή του. Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση ήρθε στο 68ο λεπτό και δεν ήταν άλλη από την μείωση του σκορ, από σουτ του Μπάκιτς έξω από την μεγάλη περιοχή, που έστειλε την μπάλα συρτά στην αριστερή γωνία του Σουρλή, μετά από κόντρα σε παίκτη των γηπεδούχων.

Μετά το γκολ ο ΟΦΗ άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός. Στο 75ο λεπτό, ο Φελίπε βρέθηκε σε θέση βολής στέλνοντας την μπάλα άουτ. Η πίεση του ΟΦΗ απέφερε καρπούς, καθώς στο 82 λεπτό ο Μπάκιτς κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Παντελάκη. Ο Μπάκιτς ανέλαβε την εκτέλεση ισοφαρίζοντας σε 2-2 σημειώνοντάς το τελικό σκορ.

Κατηγορία : Ανδρική Ομάδα