Έμεινε χωρίς διπλό στο πρωτάθλημα μετά από κακή εμφάνιση

Δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στον Βόλο ο ΟΦΗ, καθώς ηττήθηκε με σκορ 3-1 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ένας ΟΦΗ που πήγε με σκοπό να πάρει το πρώτο του διπλό, στάθηκε κατώτερος των περιστάσεων για άλλη μια φορά, με αποτέλεσμα να ολοκληρώνει την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος χωρίς εκτός έδρας νίκη(8 ήττες, 5 ισοπαλίες)!

Σημαντικό είναι να αναφέρουμε, ότι πριν την σέντρα του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη των θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ο Δέλλας προχώρησε σε αλλαγές σε σχέση με τον παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Το 4-2-3-1 παρέμεινε, με τον Μπάουμαν να είναι κάτω από τα δοκάρια. Φανέλα βασικού πήρε για πρώτη φορά ο Λουκάο, με τον Βούρο να τον πλαισιώνει στα στόπερ και τους Αμπάντα, Λάρσον να επιστρέφουν στα άκρα της άμυνας. Η τριάδα στο κέντρο αποτελούνταν από τους Μεγιάδο, Γκλάζερ, Νέιρα ενώ στα άκρα της επίθεσης την θέση τους κράτησαν ο Ριέρα με τον Μπάκου και με Φελίπε να είναι ο μοναδικός προωθημένος.

Στο πρώτο ημίχρονο τα φάουλ και τα λάθη υπερτερούσαν σε σχέση με τις φάσεις. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι, με το εκπληκτικό γκολ του Λάρσον στο 13ο λεπτό, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κόβατς. Ο Βόλος απείλησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ασεχόν στο 18 ο , αλλά ο Μπάουμαν πέταξε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 30ο λεπτό, ο Βόλος βρήκε το γκολ ισοφάρισης, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικός, με το σουτ του Ντε Καμπς να κοντράρει στο κεφάλι του Βούρου και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε από την μεριά του Βόλου, με τον Μπερτόγλιο να κάνει του σουτ μέσα από την περιοχή, δίχως όμως να απειλεί ιδιαίτερα τον Μπάουμαν. Η απάντηση του ΟΦΗ ήρθε λίγα λεπτά αργότερα, με τον Μεγιάδο να πιάνει την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ του Αμπάντα και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Στο 60ο λεπτό ο Βόλος πέτυχε την ανατροπή με τον Σιέλη να πιάνει την κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Ασεχόν και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά τον γκολ, ο ΟΦΗ προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός δίχως όμως να δημιουργεί κάποια σημαντική ευκαιρία. Αντιθέτως, είδε τον Μπερτόγλιο να σημειώνει το τρίτο γκολ για τον Βόλο. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο ΟΦΗ δεν έφτασε ποτέ στην μεγάλη φάση που θα το επέτρεπε να διεκδικήσει κάτι.

Κατηγορία : Ανδρική Ομάδα