Μπορούσε και το τρίποντο με τον Παναθηναϊκό

Πήρε την ισοπαλία από τον Παναθηναϊκό, παρότι προηγήθηκε δύο φορές, με τον Ισέκα να είναι ο MVP του ΟΦΗ, έχοντας γκολ και ασίστ.

Έβγαλε ψυχή ο ΟΦΗ απέναντι στον Παναθηναϊκό και, ενώ προηγήθηκε αρχικά με τον Χιμένεθ και έπειτα με τον Ισέκα, οι πράσινοι βρήκαν και τις δύο φορές απαντήσεις, αφού ο Όμιλος οπισθοχωρούσε και τις δύο φορές.

Στο πρώτο μέρος μπήκε πολύ συγκεντρωμένος ο ΟΦΗ, αφήνοντας ελάχιστα περιθώρια στον Παναθηναϊκό να μπει στην περιοχή και να κάνει φάσεις, ενώ μπροστά ήταν καλός μέχρι το γκολ του Χιμένεθ, έχοντας γκολ και ασίστ.

Θύρα 4 ΟΦΗ

Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, Λάρσον και Ισέκα είχαν από ένα σουτ ο καθένας, με τον Σουηδό να μην βρίσκει εστία, ενώ ο Βέλγος έκανε ένα συρτό αδύναμο σουτ, αλλά ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε την μπάλα.

Για τα επόμενα δέκα λεπτά, ο Όμιλος δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες, όμως στο 21′ ο Χιμένεθ άνοιξε το σκορ. Ο Ισέκα βρήκε τον ελεύθερο Ισπανό εξτρέμ λίγο έξω από την περιοχή, και προχώρησε ολομόναχος σε μία ευθεία για να «νικήσει» τον Ντραγκόφσκι με σουτ λίγο πίσω από τα 11 μέτρα.

Έπειτα οι παίκτες του ΟΦΗ άφησαν τη μπάλα στου Παναθηναϊκού, χωρίς να τον αφήσουν να πατήσει περιοχή και να κάνει σουτ, μέχρι το 36′ που ο Παλάσιος ξάφνιασε την άμυνα του Ομίλου και ο Ιωαννίδης έκανε το 1-1.

Η συνέχεια του πρώτου μέρους δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο, αφού αμφότερες ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν, με τον ΟΦΗ να μην έχει ανεβάσει τον ρυθμό του μετά το γκολ των πρασίνων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όμιλος καθυστέρησε να πάρει ξανά μπρος, αφού μετά το 70′ άρχισε ξανά να ανεβαίνει στην επίθεση, με τις αλλαγές του Δέλλα να βοηθούν στον ρυθμό.

Στο 78′ ο Λάρσον κέρδισε πέναλτι από τον Τσέριν, με τον Ισέκα να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στον αγώνα, παρότι ο Ντραγκόφσκι έπεσε σωστά, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Σποράρ ισοφάρισε για τους πρασίνους.

Κατηγορία : Ανδρική Ομάδα